Talenty Gallupa pod lupą: poznaj talent Ukierunkowanie (Focus)
Ukierunkowanie (Focus) to jeden z talentów Gallupa z domeny wykonywania (executing). W tym artykule dowiesz się, co jest charakterystyczne dla tego talentu, w jaki sposób go wzmacniać, z jakimi innymi talentami warto współpracować. Zaprosiłam do rozmowy 12 osób z tym talentem, które opowiedziały o tym, jak go wykorzystują, jakie są jasne i ciemne strony tego talentu oraz udzieliły praktycznych wskazówek. Zapraszam do lektury!
Spis treści:
Osoby z talentem Ukierunkowanie (Focus):
potrzebują jasnego celu,
są skoncentrowane, wytrwale i z zaangażowaniem dążą w określonym kierunku,
ustalają priorytety i na ich podstawie podejmują kolejne kroki,
instynktownie filtrują zadania i działania,
denerwują się opóźnieniami, zmianami, przeszkodami, które napotykają na drodze do celu, jednak potrafią szybko poradzić sobie z tym, aby powrócić na wytyczoną ścieżkę.
Talent Ukierunkowanie (Focus) z innymi talentami:
Osiąganie (Achiever) - najczęściej występująca para talentów,
Współzależność (Conectedness), Kontekst (Context), Elastyczność (Adaptability) - najrzadziej występujące pary talentów.
Zgodność (Harmony) - współpraca z tym talentem pomoże przewidzieć możliwe spory, co przyniesie lepszą produktywność i efektywność na drodze do celu. Będzie też równoważyć wzajemne podejście w przypadku partnerstwa.
Empatia (Empathy) lub Bliskość (Relator) - pomogą wziąć pod uwagę też czynnik ludzki lub emocjonalny i pokażą szerszą perspektywę.
Wizjoner (Futuristic) - wskaże, jak twoje cele mogą wiązać się z czymś większym, jak budować wizję długoterminową.
Rozwijanie innych (Developer) - współpraca pomoże ustawić takie cele, które będą kładły nacisk na rozwój innych oraz pokaże metody, jak przybliżać się w kierunku tego, co ważne.
Jak rozwijać talent Focus?
Pamiętaj, że dojrzała forma talentu Ukierunkowanie pomaga układać priorytety, weryfikuje, jakie mogą być kolejne kamienie milowe, aby dojść do celu, jednak nie trzyma się sztywno jednego celu.
Ćwicz swoją elastyczność: nie wszystko jesteś w stanie przewidzieć, napotykane trudności są naturalną częścią drogi do celu. Weź pod uwagę to, że może zmienić się środowisko, ludzie, zasoby, ale również Ty. Weryfikuj, czego potrzebujesz, aby dojść do celu oraz jak to się ma do Twoich aktualnych potrzeb. Rób sobie zapas czasu na nieprzewidziane sytuacje, da Ci to większe poczucie bezpieczeństwa.
Twoja intensywność w dążeniu do celu może powodować Twoje przeciążenie. Zadbaj o siebie i wyznaczaj czas oraz cele związane ze zdrowiem, relaksem czy kontaktem z bliskimi. Weryfikuj, na ile Twoje cele są spójne z tym, co jest dla Ciebie ważne i ma największy sens.
Poznawaj lepiej siebie i sprawdzaj w jakich warunkach łatwiej Ci się skupić. Jakiego otoczenia i zasobów potrzebujesz, aby działać w spokoju nad zadaniem?
Współpracuj z talentami z domeny strategicznego myślenia, pomoże Ci to skrócić czas dojścia do celu, np. Learner podzieli się z Tobą wiedzą na ważny w procesie temat, Input podsunie, z jakiego wiarygodnego źródła możesz korzystać, itp.
Czasami Twój poziom koncentracji może być negatywnie odbierany przez innych. Pokaż, w jaki sposób pracujesz i co jest dla Ciebie istotne, np. że niechęć udziału w dodatkowych zajęciach świadczy o tym, że masz inne priorytety lub jak ważna jest dla Ciebie produktywność spotkań, dlatego pilnujesz kierunku rozmowy.
Odrywanie się od zadania może budzić frustrację. Zbuduj system, dzięki któremu będziesz mógł/a pracować nad zadaniem oraz być dostępna dla kogoś tylko w bardzo ważnych kwestiach - np. sposób i narzędzia komunikacji, sloty czasowe, itp.
Cel jest dla Ciebie bardzo istotny. Edukuj się z technik wytyczania celu oraz weryfikuj, która z nich jest odpowiednia dla Ciebie lub dla danej sytuacji. Eksperymentuj i twórz takie rozwiązanie, które pomoże Ci w dokładnym wyrażeniu tego, czego chcesz lub potrzebujesz. Pamiętaj o wyznaczaniu celów krótkoterminowych i długoterminowych.
Lubisz dążyć prosto do celu i nie rozprasza Cię to, co dzieje się wokół. Pamiętaj jednak, że czasami na drodze konieczny lub potrzebny jest objazd. Dzięki niemu możesz nauczyć się więcej lub dostarczyć coś bardziej wartościowego niż zamierzałaś/eś.
Talent Ukierunkowanie ma ogromną moc w pracy samodzielnej. Potrafisz się skupić na konkretnym zadaniu i wykonywać je przez dłuższy czas. Pamiętaj o tym, jaką wartość możesz wnieść dla innych. Współpracując z innymi wskazuj drogę do celu, trzymaj rękę na pulsie, czy coś Was nie odciąga lub zatrzymuje oraz czy wszyscy mają spójny obraz oczekiwanych efektów.
Możesz odczuwać trudność, jeśli problem jest zbyt złożony, trzeba zadbać o wiele aspektów, aby móc zrealizować cel. Skorzystaj z pomocy osoby z talentem Organizator (Arranger) lub Strateg (Strategic), które pomogą Ci zweryfikować wiele dróg.
Poświęcaj sporo czasu na analizę swoich celów. Weryfikuj, czy na pewno nadal są aktualne i nie brniesz w coś, co nie ma już sensu, trzymając się sztywno obranego kierunku. Sprawdzaj, jaką drogę przeszedłeś do tej pory, czy jesteś nadal na drodze do celu lub jakie inne rozwiązanie przyspieszy lub ulepszy ten proces.
Twój Focus może dawać pewną sztywność w kontekście swojego zdania. Współpracuj z innymi, pytaj o zdanie, aby nabrać szerszej perspektywy. Poświęć czas na to, aby dobrze zrozumieć potrzeby drugiej strony, nie zakładaj z góry, że od razu wiesz, jaką drogą iść.
Wprowadzaj dobre nawyki - małe kroki, które pomogą Ci zrealizować większy cel. Dzięki temu, że będziesz widzieć korzyść oraz większy potencjał nawyku, łatwiej będzie Ci je wykonywać.
Sprawdź, co napisały osoby z talentem Ukierunkowanie (Focus):
Dowiedziałam się o nim kilka lat temu, ale jest ze mną od czasów szkoły średniej. Już wtedy w koło opowiadałam wszystkim o swoich marzeniach, planach i wykazywałam inicjatywę w planowaniu ich realizacji. Przez długi czas nie radziłam sobie z nagłymi zmianami, które oddalały mnie od celu. Jednak po poznaniu się bliżej z Ukierunkowaniem zrozumiałam, że był to niedojrzały talent. Teraz w każdej przeszkodzie widzę sprzymierzeńca. Szansę na lepsze rozwiązanie. Szansę na poproszenie o pomoc.
W życiu zawodowym w roli rekruterki pozwala mi na utrzymaniu właściwego toru wyborów, gdy jest wielu kandydatów lub wiele zdań i opinii odnośnie procedur, jakie przeprowadzam w codziennej pracy. Cel jest mi znany, zawsze sprecyzowany i nie daję się rozproszyć. Ukierunkowanie sprawia także, że zadaję trafne pytania.
Ukierunkowanie towarzyszy mi, odkąd pamiętam. Bez względu czy chodziło o odrabianie zadań w szkole czy pochłanianie książek, podświadomie byłam "sfocusowana". W ten sposób potrafiłam sprawniej i efektywniej kończyć zadania.
Obecnie Ukierunkowanie pomaga mi trzymać się sedna sprawy, która jest do załatwienia. Pracując zdalnie w zespole rozproszonym jest to szczególnie istotne, gdyż trzymam w ryzach osoby o talentach takich jak Wizjoner czy Aktywator. W ten sposób nie odpływamy za bardzo w dygresje, a stanowią one miłe przerywniki pomiędzy trudnymi wątkami do poruszenia.
Od czasu do czasu Ukierunkowanie sprawia, że ludzie mnie irytują. Skoro ja potrafię spiąć się pomimo różnych wewnętrznych emocji czy obiektywnych okoliczności, to dlaczego inni tak nie robią? To jest trudność, którą pokonuję zawsze odpowiadając sobie szczerze na to emocjonalne pytanie. :) Gdyż mają inne talenty niż ja, inną ich świadomość i stopień przepracowania. A jak ta odpowiedź mi nie wystarcza, to wykonuję dodatkowe zadanie z obszaru niepilnych a ważnych. I po czasie wracam do działania z neutralnym nastawieniem. Podkreślam - NEUTRALNYM nastawieniem. Uważam, że jest lepsze niż pozytywne, gdyż umożliwia spojrzeć na współpracowników jak na czyste kartki bez łatek czy emocji. To jest też moja największa inwestycja w ten talent. Wszelkie narzędzia, która usprawniają pracę osoby z Ukierunkowaniem, są do przetestowania i przyswojenia. Ale to nadal tylko narzędzia. Emocje to ta trudniejsza część, która towarzyszy Focusowi. I dlatego nad nimi głównie pracuję, aby nie demonizowały mi otoczenia.
Jest to talent wykonywania. Pozwala mi wyznaczyć kierunek, podążać nim i dokonywać korekt niezbędnych do tego, aby trzymać się obranego kursu. Najpierw określam priorytety, a potem podejmuję działania. Zestawienie tego talentu z Osiąganiem powoduje, że jestem naprawdę skuteczna w realizacji założonych celów. Dzięki temu talentowi nadaje kierunek nie tylko sobie, ale też mężowi jeśli chodzi o realizację założonych celów naszej rodziny, czy też zespołowi w pracy. To ja pilnuje tego, aby działania mojego zespołu nie zboczyły z wyznaczonej ścieżki. Co jakiś czas przypominam: "pamiętacie, że chcemy osiągnąć to i to?".
Jakie są jego ciemne strony? Czasem bywało tak, że bez planu nie ruszę. Zdarza się jednak, że trzeba podejmować decyzje spontanicznie, szybko i dynamicznie, poza planem, bo sytuacja się zmieniła, a coś postanowić trzeba już. Niedojrzały talent ukierunkowania powodował, że potrafiłam pogrążyć się w pracy tracąc kontakt z rzeczywistością. Łącząc ten talent z niedojrzałym Osiąganiem mamy prosty przepis na spektakularna katastrofę. Zdarzało się, że nie zauważyłam okoliczności sprawiających, że mój cel przestawał mieć znaczenie.
Świadomość ograniczeń tego talentu pozwala mi optymalnie nim zarządzać. Uczę się działania w niepewnych warunkach, bez planu. Odkryłam także, że plan nie wyklucza spontanu. Wręcz przeciwnie: dobry plan ułatwia spontaniczne działania! Co istotne: należy do planu stworzyć realny harmonogram! Inną praktyką utrzymania Osiągania w ryzach jest dzielenie się swoimi planami i celami z innymi (najlepiej z dobrymi strategami).
Dominika Rapacz
Ukierunkowanie to mój czwarty talent, w pierwszych dziesięciu mam aż pięć w domenie wykonywania, więc „zadaniowiec” to moje drugie imię. Focus daje mi wizję, pozwala obrać cel, ustalić priorytety i eliminuje rozpraszacze. Celowość to coś, czym żyję, nie boję się wyznaczać dalekosiężnych celów, widzę je zawsze i wybieram niezbędne zasoby, aby je osiągnąć.
W moim przypadku jest to talent, który razem z Osiąganiem wymusza niezależność - potrafię pracować bez nadzoru innych, co jest cenne, bo gwarantuję zrealizowanie celu. Jednak bywam apodyktyczna, oczekuję takiego samego poziomu zaangażowania, koncentracji od innych.
Bardzo lubię ten talent, ponieważ wiem, że jeśli przyjmę, zaakceptuję dane wyzwanie, to dowiozę. Ukierunkowanie nauczyło mnie pokory - kiedyś w drodze do celu nie widziałam nic innego, nie zauważałam możliwości, które pojawiały się przy okazji. Mało tego - nie umiałam zmienić raz obranej ścieżki, a tragedią było zamknięcie projektu czy zadania. Dzisiaj zadaję sobie pytania - czy ten cel jest odpowiedni, czy to mój cel? Określam sobie na czym się skupiam i jednocześnie na czym się nie koncentruję.
Mam ogromną przyjemność w obserwowaniu zespołu podczas pracy i radość z tego, że umiem już korygować kurs działania. Największy sukces - usłyszeć „idę z Tobą, bo wiem, że dotrzemy do celu”.
Hanna Frankowska
Talent Ukierunkowanie jest dla mnie kierunkowskazem. Dzięki niemu w moim życiu na co dzień obecne jest ustalanie celów, które sprawia, że realizując je, decyduję, jak moje życie wygląda. Kalendarz obecny jest u mnie od gimnazjum, czyli połowę mojego życia. Na początku notowałam w nim tylko sprawdziany i spotkania. Po wstąpieniu do organizacji studenckiej zainteresowałam się realizowaniem celów.
Umiejętność koncentracji pozwala mi wycisnąć maksimum z tych nawet kilkuminutowych chwil w ciągu dnia, które mam jako mama. Przeznaczam je na aktywność fizyczną oraz rozwój. Uczę się języka hiszpańskiego i robię powtórki z 3 innych języków, którymi mówię. Dodatkowo szukam treści o samorozwoju, rozwoju biznesu oraz dzieci. Jak tylko zwolni mi się czas, szukam nowej aktywności. Zarządzam swoimi zasobami czasowymi, wykorzystując każdy kwadrans. Niestety, czasem przeszkadza to w zbilansowanym życiu oraz spontaniczności.
Ponadto połączenie z talentem Uczenie się sprawia, że swój czas poświęcam w dużej części na rozwój i zdobywanie wiedzy oraz umiejętności. Czasami szkoda mi czasu na odpoczynek, mimo że wiem, że jest to błędne myślenie. To powoduje mocne zmęczenie pod koniec pełnego realizacji celów dnia.
Z drugiej strony cenię sobie spójność, która jest składnikiem talentu Ukierunkowanie. To ona sprawiła, że regularnie na własną rękę ćwiczę 4 języki obce i pomogła mi dojść do swobodnej komunikacji.
Aspektem talentu, który mi jednocześnie pomaga i przeszkadza jest zwracanie uwagi na szczegóły. W pracy w korporacji w centrum usług wspólnych dla managerów liczył się czas. W opracowywaniu zapytań klienta moja skrupulatność była postrzegana negatywnie. Natomiast współpraca ze mną dla innych członków zespołu była odbierana pozytywnie, bo wiedzieli, że moje zadania będą zrobione dokładnie i z wysoką jakością. Mąż czy znajomi chętnie przekazują mi do sprawdzenia teksty, ponieważ od razu rzucają mi się w oczy błędy ortograficzne, interpunkcyjne czy składni. Ta cecha powoduje jednak moją skłonność do perfekcjonizmu.
Największe inwestycje w talent Ukierunkowanie poczyniłam niedługo po wykonaniu testu. Słuchałam podcastu, nagrań wideo na YouTube o tym, na czym polega moje 5 głównych talentów i jak je rozwijać. Potem zobaczyłam post w grupie na Facebooku kobiety, która w swoich głównych talentach miała 4 z moich 5. I tak rozpoczęłam spotkania z moją partnerką produktywności. Przez wiele miesięcy co tydzień spotykałyśmy się online, informowałyśmy o planach na kolejny tydzień i realizacji poprzednich.
"Wierz mi, jeśli możesz poszczycić się wytrwałością, dasz sobie doskonale radę bez wielu innych zalet." Napoleon Hill. To moja ulubiona sentencja, która sprawia, że talent Ukierunkowanie jest na wagę złota. Umiejętność wytrwałego dążenia do tego, na czym nam w życiu zależy, mimo przeszkód sprawia, że możemy osiągnąć, co tylko sobie wymarzymy.
Beata Grymel pomagająca zabieganym mamom nauczyć się języka obcego. Instagram: @jezykobcy_zradoscia
Ukierunkowanie to cel, dążenie, wytrwałość i sens. To strażnik w tak zwanym całym procesie. Dzięki temu wiem, gdzie jestem i czy to na pewno dobra droga i odpowiednie działanie.
Jednak nie zawsze chodzi o efektywność, szybkość wykonania zadania czy osiągnięcia czegoś. Odcinek "od do" również jest wzbogacający. Ten talent łączy się mocno z wytrwałością i strategicznym podejściem. Wiem do czego dążę i co jest dla mnie ważne.
Uważam, że pomaga w codziennym rozwoju zawodowym, w zdobywaniu doświadczeń. Trzeba być też czujnym, bo sama ścisła orientacja na cel nie wystarczy.
Nie lubię błądzić i w dłuższej perspektywie tracić czasu. Obrany kierunek zawsze ma odpowiednią motywację.
Aleksandra Wojciuk
Talent Ukierunkowania wspiera moją codzienną pracę w E-commerce'owym świecie, pozwala rozłożyć projekty na czynniki pierwsze, wyznaczyć priorytety i realizować cele w jasno określonym kierunku. Ogranicza tym samym ryzyko chwytania wielu srok za ogon i poczucia rozproszenia. To umiejętność patrzenia na sprawy z właściwej perspektywy, koncentracji na tym, co naprawdę ważne dla utrzymania określonego kursu. Podsumowując, nie zaczynam zadań bez rozpisanego planu, a efektywność jest nieodłączną frazą codzienności.
A jednak są i minusy - wraz z tak doskonałym planowaniem realizacji projektów, wyznaczonymi terminami kluczowych działań - trudno o spontaniczność, a nawet pojawia się dyskomfort podczas koniecznych modyfikacji obranych celów.
Anna Foryś (E-commerce Project Manager)
Talent „ukierunkowanie” jest dla mnie bardzo ważnym talentem. To dzięki niemu jestem w stanie osiągać cele nawet jeśli droga do nich jest bardzo kręta. Zauważyłam, że aby korzystać z niego, muszę wyznaczyć sobie konkretne cele, ale też nie może być ich za dużo, bo nie wiem wtedy na czym się skupić i „nie działa” tak jak powinien. Inwestuję zatem w efektywne zarządzanie swoim czasem i opracowanie systemu, który pozwoli mi sprawnie działać.
Joanna Dzbikowska-Góraj Kobieta-Angielski-Kariera
Praktycznie codziennie zadaję sobie pytanie czy podążam w dobrym kierunku. Czy to, co robię dziś, przybliża mnie do moich celów? Talent ten pomaga mi trzymać się raz obranej drogi, bez względu na przeciwności, na które natrafiam. Przeszkadza w tym, że jestem mało elastyczna. Być może czasem do tych celów można dojść zupełnie inną drogą, ale ja tego nie widzę.
Marta
Umiem utrzymać długotrwałe skupienie i trzymać się wytyczonego kierunku.
Moi rodzice wspominają, że jak byłam bardzo mała, wystarczyło mnie posadzić z książką i mieli ze mną spokój na pół godziny, bo potrafiłam ją długo przeglądać od deski do deski i z powrotem.
Gdy się skupiam, wyłączam dźwięki w telefonie, zamykam się w pokoju, daję znać, że mnie nie ma na jakiś czas. Pracuję w ciszy, ewentualnie przy spokojnej muzyce bez słów.
To jedna strona tego talentu. Druga to to, że potrafię wyznaczyć sobie kierunek, realizować kolejne kroki, poprawiać po drodze błędne założenia i trzymać się wybranej ścieżki. Najpierw stawiam priorytety, potem działam.
Ten talent bardzo wspiera determinację:
- wybrałam studia i wytrwałam na nich, choć czasem oznaczało to zrezygnowanie z przyjemności na rzecz zakuwania (o, filozofio języka, jakże nie jestem stworzona, by cię zgłębiać, ty wzlatujesz nad moje poziomy...).
- wybrałam małżeństwo i trwam w nim, pracuję nad sobą, żeby było nam lepiej. Rozmawiam z mężem o naszym życiu, uczę się, jak z nim być każdego dnia.
Gdy już coś planuję, robię to szczegółowo, mierzalnie. Mam daty, kolejne kroki, opisy sytuacji, które potwierdzają osiągnięcia itp. I często do tego planu zaglądam, żeby mieć sytuację pod kontrolą.
Czuję, że dużo osiągnęłam w życiu dzięki temu talentowi. Nie tylko w tzw. karierze, ale też w relacjach i trudnych sytuacjach dotyczących samopoczucia, zdrowia itp.
Karolina
Synonimem talentu „ukierunkowanie” jest determinacja. Szczególnie cenię „ukierunkowanie” za wsparcie w realizacji długotrwałych planów.
Powoduje, że jestem osobą wytrwałą w dążeniu do celu. Czasem potrafi przysłonić radość z drogi przez zbyt dużą koncentrację na efekcie końcowym. Dzięki „ukierunkowaniu” z łatwością nadaję odpowiednie priorytety zadaniom i eliminuję rozpraszacze. Pomaga w podejmowaniu decyzji i byciu konsekwentnym.
Ciemną stroną talentu jest nadmierna koncentracja na jednym obszarze, co może prowadzić do zaniedbania pozostałych.
Talent pozwala powracać na właściwą drogę, jeżeli w życiu pojawiają się chwilowe rozpraszacze. Rozwijam talent tworząc plany długoterminowe, które pozwalają mi iść we właściwym kierunku.
Magda
Ten talent jest u mnie na 10 miejscu. Trudno mi wskazać przykłady w codziennym życiu. Wydaje mi się, że nie wykorzystuję go dobrze. Dość często łapię się na tym, że mam jakiś kierunek działań, wiem, co chcę, ale nie wiem jak to zrobić. To powoduje że spada moja motywacja. Ponadto wiem, że jestem osobą, która potrafi się skupić na zadaniach i bardzo trudno jest mi się oderwać. Nie lubię jak mi się przerywa pracę, a zwłaszcza gdy mam stan flow.
Rita
Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!
Chcesz opowiedzieć swoją historię z talentem Ukierunkowanie lub innym talentem? Napisz do mnie i pokaż swoją perspektywę!
Opis talentów to moje autorskie tłumaczenie, a tekst tłumaczenia nie został zatwierdzony przez Instytut Gallupa. Wypowiedzi osób na temat talentu pochodzą z dobrowolnej ankiety wypełnionej w celu podzielenia się swoją perspektywą.
Comments