Talenty Gallupa pod lupą: poznaj talent Maksymalista (Maximizer)
Maksymalista (Maximizer) to jeden z talentów Gallupa z domeny wpływania (influencing). W tym artykule dowiesz się, co jest charakterystyczne dla tego talentu, w jaki sposób go wzmacniać, z jakimi innymi talentami warto współpracować. Zaprosiłam do rozmowy 9 osób z tym talentem (w tym siebie), aby opowiedziały o tym, jak go wykorzystują, jakie są jasne i ciemne strony tego talentu oraz udzieliły praktycznych wskazówek. Zapraszam do lektury!
Spis treści:
Osoby z talentem Maksymalista:
dostrzegają mocne strony u siebie i innych, są skupione na ich rozwijaniu, a nie na osobistych brakach,
chcą osiągnąć jak najlepsze efekty,
lubią coś ulepszać, udoskonalać,
często popadają w perfekcjonizm,
kładą nacisk na wysoką jakość,
angażują się tam, gdzie mogą osiągnąć największe korzyści.
Talent Maksymalista z innymi talentami:
Ukierunkowanie (Focus) - koncentruje się na dojściu do celu, Maksymalista na dążeniu do doskonałości. Połączenie tych talentów spowoduje, że nie będziesz zbaczać ze ścieżki po to, aby szukać idealnego rozwiązania.
Osiąganie (Achiever) - ta para talentów jest nastawiona na ciężką pracę i wysokie zaangażowanie, razem są w stanie osiągnąć więcej i lepiej.
Strateg (Strateg) - najczęściej występująca para talentów, współgrają ze sobą szukając najlepszych rozwiązań.
Naprawianie (Restorative) - najrzadziej występująca para talentów. Maksymalista skupia się na ulepszaniu i mocnych stronach. Naprawianie bazuje na deficytach, na tym co można poprawić.
O czym warto pamiętać mając talent Maximizer?
Ucząc się nowych rzeczy, daj sobie trochę czasu na rozbieg. Nie od razu jesteś w stanie osiągać najlepsze wyniki, wyróżniać się czy zostać mistrzem.
W łatwy sposób oceniasz. w czym jesteś dobra/y. Wiesz, na ile Cię stać. Szukaj optymalizacji i różnych dróg, aby rozwijać w sobie to, co ma największy potencjał w sposób produktywny.
Potrafisz dostrzec dobre strony innych osób. Poznawaj dobrze ludzi, z którymi pracujesz, aby wiedzieć, jakie zadania im przydzielać, jak rozwijać w nich potencjał i dochodzić razem do jak najlepszych efektów. Dodatkowo otrzymasz wysokie zaangażowanie na podobnym poziomie jak Twoje.
Możesz odczuwać zniecierpliwienie, gdy ktoś nie porusza się do przodu w takim samym tempie jak Ty, gdy wolniej robi postępy lub gdy efekty lub styl pracy odbiega od Twojego wyobrażenia. Wykazuj się większym zrozumieniem, dobieraj dokładnie ludzi do zespołu oraz komunikuj precyzyjnie swoje oczekiwania.
Ważne są dla Ciebie efekty Twojej pracy. Biorąc pod uwagę swój czas i inne zasoby, szacuj, jakie działania dadzą Ci największy zwrot z inwestycji oraz co możesz ulepszyć, aby optymalizować zużycie zasobów.
Szukaj projektów, które prowadzone są na wysokim poziomie i zapewniają wysoką jakość produktu, aby pokazywać swoją moc robienia jeszcze lepszych rzeczy.
Masz w sobie moc popychania ludzi ku wyzwaniom. Możesz być jednak lekko rozczarowana/y, gdy nie spełniają Twoich oczekiwań lub nie osiągają progresu. Pozyskuj wiedzę i trenuj dawanie konstruktywnej informacji zwrotnej w sposób empatyczny dla odbiorcy.
Twoje dążenie do doskonałości może przeradzać się w perfekcjonizm i wywierać ogromną presję na Ciebie i Twoje otoczenie. Wypracuj własne standardy, po czym poznasz, że produkt jest wystarczająco dobry, a dalsze jego ulepszanie jest sztuką dla sztuki lub odciąga Cię od tego, co istotne.
Nie dla każdego Twoje działanie na 110% jest zrozumiałe. Argumentuj, jakie korzyści może przynieść podniesienie poprzeczki, zrobienie czegoś lepiej, dlaczego jakość jest ważna i do jakiego poziomu jakości dążysz.
Rozwijaj swoją wiedzę z zakresu efektywności i produktywności, aby dobrze zarządzać zadaniami i czasem i maksymalnie wykorzystywać posiadaną przestrzeń oraz zasoby.
Weź udział w coachingu lub mentoringu - zobaczysz istotne obszary z innej perspektywy, a praca indywidualna nad Twoimi mocnymi stronami oraz stawianie wyzwań doprowadzi Cię do jeszcze lepszych efektów niż przy samodzielnym rozwoju.
Sprawdź, co napisały osoby z talentem Maksymalista (Maximizer):
Ten talent ma dla mnie 3 odsłony:
1) nastawienie na działanie w obszarze mocnych stron (swoich, innych, projektu) - biorę się za to, co jest co najmniej dobre i można zmienić to w coś znakomitego. Osoby z tym talentem często nieświadomie, nie znając talentów biorą się za rzeczy, w których są dobre. I widzą to u innych. Za to za nic nie mają motywacji do zajmowania się projektami /rozwojem osób, w których nie widzą potencjału.
2) nastawienie na jakość - nie ma taryfy ulgowej, robisz coś dobrze, albo wcale. Wybierasz taką pracę, w której jakość jest co najmniej tak ważna, jak ilość. Inaczej się wypalasz. Może to skręcać w stronę perfekcjonizmu, może blokować przed działaniem z powodu lęku przed wypuszczeniem czegoś marnego - to na pewno ważny obszar pracy dla osób z tym talentem. Pamiętajcie - Wasze wykonanie czegoś na 80%, to dla innych 110%. Odpuszczajcie.
3) Reguła Pareto w praktyce / wbudowany radar do oceny, czy dany wysiłek ma sens i się opłaca. Masz włożyć 80% sił, by uzyskać 20% efektu? Nie robisz. 20% sił dla 80% efektu? działasz. Coś kosztuje za dużo wysiłku? Optymalizujesz, automatyzujesz, usprawniasz. Nie ma zrozumienia dla marnotrawstwa - super to napędza postęp i wzrost efektywności. Minus? Buntujesz się przed robieniem rzeczy "po głupiemu", mogą Cię postrzegać jako leniwego.
Kasia
Uwielbiam ten talent. Dla mnie jest po prostu JAKOŚCIĄ. Jeśli coś robię to na 100% i najlepiej jak tylko potrafię. Korzystam z niego na codzień prowadząc własną firmę. Dzięki niemu nie osiadam na laurach i dbam o jakość naszych usług. Cały czas motywuję mój zespół do tego, żeby codziennie był coraz lepszy i żebyśmy jako firma cały czas poprawiali się w tych aspektach, w których mamy jeszcze jakieś braki. Robię to z uporem maniaka. Po każdej porażce podnoszę się i próbuję wciąż na nowo.
W skrócie, Maksymalista pomaga mi wymagać od siebie i od innych. Myślę, że czerpię z niego głównie pozytywne rzeczy. Dzięki połączeniu z moim Osiąganiem pcham tematy do przodu. Dzięki połączeniu z talentami z budowy relacji mam spore zrozumienie dla innych osób i dbam o pozytywną atmosferę. Poza aspektem samej pracy Maksymalista pomaga mi "maksować życie". Zastanawiam się, jak coś można zrobić sprawniej, bez zbędnego marnowania czasu. Jak w ciągu dnia mogę zrobić więcej i lepiej. Po prostu pomaga mi w byciu codziennie coraz lepszą osobą.
Jeśli miałabym znaleźć jakąś ciemną stronę talentu to powiedziałabym, że jest to: niezadowolenie. Jeśli cały czas dąży się do ideału to ciężko jest akceptować to, że idealnie nie jest.
Martyna
Jako Maksymalista, jestem świadoma zarówno swoich umiejętności, jak i słabych stron, dlatego angażuję się tylko w te projekty, które pozwalają na mój rozwój oraz dają mi satysfakcję, a nie poczucie, że muszę walczyć sama z sobą.
Mój talent Maksymalisty jest ściśle powiązany z wewnętrznym Wizjonerem. Potrafię dostrzec potencjał danego pomysłu i dosłownie widzę jego maksymalny efekt końcowy. Niestety, każdy talent ma swoje cienie. Mam w szufladzie kilka pomysłów dokładnie rozrysowanych i opisanych w każdym szczególe, ale ponieważ mam silną potrzebę ich dalszego ulepszania boję się wypuścić je w świat w wersji wg mojej skali - nieperfekcyjnej.
Maksymalista doskonale współpracuje z innym moim talentem - Empatia. Potrafię dostrzegać mocne strony innych ludzi i na nich skupiam się w ramach różnego rodzaju form współpracy. Cieszy mnie rozwój innych i to, że zawsze widzę dla nich miejsce w "moich planach". Nigdy nie porównuję się z innymi. Nie chcę przeskakiwać innych. Chcę przeskakiwać samą siebie, ponieważ wiem, do czego jestem zdolna i gdzie tkwi mój największy potencjał.
Justyna Luzak
Mój talent Maksymalisty ma swoje ciemne i jasne strony. Działam dużo i szybko. Daje mi to wiele satysfakcji, ale potrafi odebrać siły w niewłaściwym momencie. Kiedy czuję, że przekraczam granice własnych możliwości, zadaję sobie pytanie "Ale po co?". Tego właśnie, jak również zasady "Im prościej tym lepiej ", nauczyło mnie moje dziecko, najlepszy nauczyciel. :) Moim zdaniem talent Maksymalisty daje moc, tylko trzeba ją umieć okiełznać.
Talent Maksymalista jest dla mnie niezwykle ważny, szczególnie ze względu na to, że wykorzystuje go na co dzień pracując w dziale HR. Wydaje mi się, że naturalnie potrafię dostrzegać mocne strony innych i pomagać im w wykorzystaniu swojego potencjału. Jako rekruterka tę umiejętność wyłapywania mocnych stron wykorzystuję na co dzień.
Zanim zrobiłam test Gallupa myślałam, że to moja optymistyczna natura. :) I tutaj mi niewątpliwie pomaga, przeszkadza natomiast wtedy, kiedy optymistycznie skupiam się na pozytywach zapominając o drugiej stronie medalu.
Lubię również podpisać się pod czymś, co jest dobrze zrobione i staram się, aby moja praca była po prostu dobrej jakości. Chętnie czytam książki czy artykuły z tematyki mocnych stron, talentów, staram się poznawać techniki rozwijania mocnych stron i w ten sposób budować swoją ścieżkę. Wierzę, że lepiej rozwijać mocne strony niż skupiać się na błędach czy niedostatkach.
Małgosia
Maksymalista to mój pierwszy talent z indywidualnego raportu Gallupa i nie jest to dla mnie zaskoczeniem. Od kiedy pamiętam, więcej czasu poświęcam moim silnym stronom, tym do czego mam predyspozycje, w czym czuję się dobra i chcę być jeszcze lepsza. To właśnie moim silnym stronom przekazuję najwięcej energii, pielęgnuję je i w nie inwestuję. Dzięki temu w pełni lubię siebie, doceniam to co już osiągnęłam i zgodnie ze swoimi potrzebami podążam do przodu.
Nie lubię zatrzymywać się zbyt długo na moich słabościach, nie mam do nich ani zbyt dużo serca ani cierpliwości. Możliwe, że zbyt szybko odpuszczam i idę dalej. Oczywiście pracuję nad nimi na tyle, ile jest to konieczne do aktualnych potrzeb. Uważam jednak, że czasu mamy ograniczoną ilość i to ja jestem "pilotem mojego życia". Nie chcę zbyt dużo zasobów przeznaczać na to, co nie jest zgodne z moją naturą. Nie czuję też potrzeby, aby dążyć do bycia idealną w każdym obszarze. Staram się wzmacniać moje słabsze strony poprzez te silne.
W moim otoczeniu również dostrzegam przede wszystkim silne strony innych osób, cenię rozwój i dążenie do ponadprzeciętności w danej dziedzinie. Nie jest dla mnie ważne, żeby mieć wiedzę i umiejętności we wszystkim, ale być naprawdę dobrym w obszarach, które mnie rozwijają, dzięki którym realizuję swoje cele.
Według mnie talent Maksymalisty zwiększa poczucie wartości, samoakceptację i dystans do siebie. Moje talenty wzmacniam poprzez rozwój osobisty: czytam książki i artykuły, słucham podcasty, audiobooki, rozmawiam z ciekawymi ludźmi, uczestniczę w szkoleniach i studiach podyplomowych.
Asia
Mój talent Maksymalista najłatwiej zauważyć w języku, jakim się posługuję. Ten, kto ze mną kiedykolwiek współpracował albo planował urlop wie, jak często z moich ust padają słowa "wyciśnijmy maksa", "zróbmy z tego proces", "procedura pozwoli nam to zrobić szybciej", "zoptymalizujmy to". Rzeczywiście na co dzień nieustannie poszukuję przestrzeni na to, żeby wycisnąć więcej z tego, co już jest. I to jest bardzo przydatny aspekt tego talentu.
Mniej przyjemną kwestią jest permanentne poczucie, że można lepiej, dalej, więcej. Bardzo trudno z takim podejściem osiągnąć poczucie satysfakcji z kolejnych osiągnięć, dlatego ważna jest dla mnie uważność i świętowanie kolejnych kroków milowych, małych sukcesów i przebytych etapów. Bardzo lubię też ten talent w połączeniu z moimi innymi talentami z pierwszej piątki: Rozwijaniem innych, Empatią, Indywidualizacją i Bliskość. Mam poczucie, że akurat to połączenie talentów pozwala mi nie zatracać się wyłącznie w osiąganiu wielkich celów, czy dążeniu do maksymalnych efektów, ale wykorzystywać jego pozytywne aspekty.
Aleksandra Kaczmarczyk (podcast/ig Życie po prawie)
Ten talent to miecz obusieczny. Pomaga w rozwoju i szlifowaniu swoich umiejętności, ale zazwyczaj zostawia cię z poczuciem czegoś niedokończonego.
Mój talent w tym przypadku zdaje się być mocno niedojrzały, bo mam w głowie wiele projektów i pomysłów, ale często nie kończę ich, bo skupiam się na dopracowaniu szczegółów. Na całość nie starczy mi czasu lub motywacji.
Czasami frustruje mnie w pracy to, że nie ze wszystkimi można porozmawiać na podobnym poziomie. Zwłaszcza, gdy ich priorytetem nie jest jakość rozwiązania, a tylko fakt dostarczenia funkcjonalności. Gdy taka sytuacja trwa długo, szybko tracę zainteresowanie projektem a nawet firmą.
Mimo wszystko talent ten pomaga mi w doskonaleniu się i uważam że przez lata w środowisku, które daje czas i możliwości, pozwolił mi na osiągniecie poziomu, na którym czuję się ponad średnią. Myślę też, że mogę te umiejętności i doświadczenie propagować na innych i będzie to dla nich wartościowe.
Sławek
Talent Maksymalista pomaga mi skupiać się na mocnych stronach - moich i innych - z czego wynika moja praca Coach mocnych stron. W połączeniu z talentem Rozwijania innych świetnie się równoważy i pozwala uwalniać potencjał, tworzyć rozwojowe środowisko, nastawione na relacje i efektywność. Jestem jednocześnie wymagająca i empatyczna.
Talent Maksymalista w połączeniu z talentem Odpowiedzialność to strażnicy jakości. Nie pozwolę oddać, wdrożyć czy opublikować czegoś, co nie uważam za wystarczająco dobre. Aby nie popadać w perfekcjonizm i nie walczyć z wiatrakami, ustalam standardy - po co to robię? jaką to ma wnieść wartość? co oznacza dla mnie, że coś jest wystarczająco dobre? ile czasu mi zajmie vs. jaką korzyść z tego osiągnę ja lub inni?
Talent Maksymalista czuwa nad moim zaangażowaniem oraz innych. W projekty wchodzę na maksa, więc ciężko pracować mi z osobami, które lecą po linii najmniejszego oporu. Doceniam postępy i rozwój.
Maksymalizuję swój czas. Staram się nim dobrze zarządzać i wypełniać go tym, co dla mnie najbardziej istotne. W złapaniu balansu pomaga mi wsłuchanie się w swoje potrzeby. Nie da się zrobić wszystkiego i jak najlepiej, dlatego zadaję sobie pytanie, po co coś robię i jaką stanowi to wartość.
Agnieszka - Czas na rozwój
Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!
Chcesz opowiedzieć swoją historię z talentem Maksymalista lub innym talentem? Napisz do mnie i pokaż swoją perspektywę!
Opis talentów to moje autorskie tłumaczenie, a tekst tłumaczenia nie został zatwierdzony przez Instytut Gallupa. Wypowiedzi osób na temat talentu pochodzą z dobrowolnej ankiety wypełnionej w celu podzielenia się swoją perspektywą.
Comments