top of page

Talenty Gallupa pod lupą: poznaj talent Dyscyplina (Discipline)

Dyscyplina (Discipline) to jeden z talentów Gallupa z domeny wykonywania (executing). W tym artykule dowiesz się, co jest charakterystyczne dla tego talentu, w jaki sposób go wzmacniać, z jakimi innymi talentami warto współpracować. Zaprosiłam do rozmowy 7 osób z tym talentem, które opowiedziały o tym, jak go wykorzystują, jakie są jasne i ciemne strony tego talentu oraz udzieliły praktycznych wskazówek. Zapraszam do lektury!


Spis treści:


Osoby z talentem Dyscyplina (Discipline):

  • są precyzyjne, skrupulatne, szczegółowe,

  • cenią rutynę, uporządkowanie, przewidywalność, poczucie kontroli,

  • lubią planować i nadawać strukturę, przestrzegają wyznaczonego planu i terminów,

  • charakteryzują się wysoką produktywnością,

  • mają trudność w odnalezieniu się w środowisku nastawionym na elastyczność, częste zmiany, improwizacje.


Talent Dyscyplina (Discipline) z innymi talentami:

  • Rozwijanie innych (Developer) - współpraca z tym talentem przyniesie Ci większą cierpliwość i tolerancję - na błędy, poprawki, dla niedoświadczonych osób.

  • Organizator (Arranger) - doceni Twój plan, pomoże Ci przejść przez zmiany i wprowadzić więcej elastyczności.

  • Elastyczność (Adaptability) - współpraca z tym talentem może być trudna, jednak wniesie inną perspektywę i pomoże wprowadzić więcej luzu i otwartości na zmiany.

  • Odpowiedzialność (Responsibility) - często spotykana para talentowa charakteryzująca się wewnętrznym uporządkowaniem.

  • Odkrywczość (Ideation) - najrzadziej spotykana para talentowa ze względu na nastawienie kreatywne i innowacyjne. Warto poszukać partnera z tym talentem, aby pomógł wyjść poza nasze schematy myślenia.

  • Optymista (Positivity) - wniesie więcej pasji, entuzjazmu i pozytywnych emocji w drodze do celu, zwłaszcza w przypadku pracy zespołowej.

  • Wizjoner (Futuristic) - pomoże zobaczyć szerszą perspektywę oraz efekty działań w przyszłości. Dzięki temu skupisz się nie tylko na realizacji konkretnego celu, ale zobaczysz, jakie będą tego przyszłe korzyści.


talent dyscyplina (discipline)

Jak rozwijać talent Dyscyplina (Discipline)?

  • Potrafisz dobrze zarządzać istniejącymi zasobami: czasem, energią, finansami. Wykorzystuj tę zdolność zarówno w pracy zawodowej, jak i życiu prywatnym. Przekazuj innym cenne wskazówki, które pomagają Ci zarządzać codziennością.

  • Nabywaj wiedzę z zakresu organizacji, stawiania celów, analizy produktywności. Korzystaj z aplikacji, które rozwiną Twoje umiejętności w tym zakresie. Testuj różne rozwiązania i znajdź najbardziej optymalny sposób.

  • Z racji tego, że nie lubisz częstych zmian planów oraz niespodzianek, zostawiaj sobie przestrzeń w kalendarzu na takie niespodziewane sytuacje.

  • Rób systematycznie analizę swoich planów i celów. Weryfikuj, czy idziesz w dobrym kierunku i jakie kroki są jeszcze przed Tobą. Pozostawiaj miejsce na optymalizację, nie trzymaj się sztywno sprawdzonych sposobów.

  • Ćwicz spontaniczność i daj sobie trochę wolności - zmiana planów nie musi oznaczać katastrofy, a może przynieść nowe możliwości.

  • Porozmawiaj z innymi, w jaki sposób lubisz pracować. Wyjaśnij, dlaczego ważne jest dla Ciebie planowanie oraz informowanie z wyprzedzeniem o możliwych zmianach. Bierz pod uwagę również styl pracy innych osób, zwłaszcza tych, którzy potrzebują więcej elastyczności. Sprawdź, jak możecie wzajemnie się uzupełniać, aby osiągnąć zamierzony efekt.

  • Dojrzały talent Dyscypliny nie będzie skupiał się na poszukiwaniu uporządkowanego środowiska pracy, lecz będzie wnosił porządek do panującego chaosu. Wychodź z inicjatywą, proponuj rozwiązania, które przywrócą wydajność i potrzebną strukturę. Nie zatrzymuj swoich mocnych stron tylko dla siebie. Wyczuwasz w naturalny sposób, jak można coś lepiej zorganizować, jak efektywniej realizować zadania. Komunikuj to.

  • Masz zdolność tworzenia wokół siebie bezpiecznego, przewidywalnego środowiska pracy. Osoby współpracujące z Tobą wiedzą, czego się spodziewać, korzystają z Twojej organizacji, skrupulatności oraz terminowości.

  • Pomóż innym w lepszym operowaniu zadaniami. Wykorzystaj wiedzę i doświadczenie i pomóż innym w zrozumieniu: ile czasu zajmą zadania, jakie są poszczególne kroki dojścia do celu, jakie ramy czasowe oraz zasoby trzeba uwzględnić.

  • Lubisz być dobrze przygotowany. Daj sobie czas i możlwość na przećwiczenie nowych elementów, aby poczuć się pewniej. Informuj innych, że potrzebujesz więcej czasu na przygotowanie istotnych kwestii.

  • Twórz dobre nawyki, które pomogą Ci wykorzystywać swoje mocne strony oraz dziel się tym z innymi, np. zarządzanie budżetem domowym, zdrowy tryb życia, zarządzanie czasem na własny rozwój.


Sprawdź, co napisały osoby z talentem Discipline:

 

Na co dzień łączę stałą pracę z prowadzeniem projektów jako freelancer. To wymaga sporego zaangażowania i skupienia przez wiele godzin w ciągu dnia. Dyscyplina jest więc kluczowa, aby zachować work-life balance, trzymając się ściśle założeń z kalendarza służbowego i prywatnego, aby te dwa światy nie przenikały się między sobą i przypadkiem nie wnikały również do życia „po pracy". Dzięki temu mogę spełniać się zawodowo na dwóch polach, a jednocześnie ciągle mam wiele czasu wolnego – dla siebie i bliskich. Bez (samo)dyscypliny nie byłbym w stanie działać w ten sposób.


 

W przypadku mojego talentu Dyscyplina, śmiało mogę stwierdzić, że cechuje mnie ogólnie rozumiana potrzeba ładu. Rozkładam większe projekty na czynniki pierwsze, a widząc konkretne krótkoterminowe zadania, mam poczucie sensu i nieopadający zapał. Jestem typowym zadaniowcem, a przy tym nie rozstaję się z kalendarzem i z tym bowiem ten talent mi się kojarzy - z poczuciem sprawowania kontroli, właściwym delegowaniem zadań i potrzebą strukturyzowania. Z tym talentem Gallupa sprawne planowanie swojej pracy czy innych, tworzenie procesów / instrukcji - to ogromny zasób.


Anna Foryś (E-commerce Project Manager)

 

(Samo) dyscyplina to coś, co nadaje konkretny kształt mojemu życiu. Coś, dzięki czemu czas nie przecieka mi przez palce. Potrafię określać cele długoterminowe, rozbijać je na mniejsze zadania i konsekwentnie realizować. Niezależnie od tego czy chodzi o pracę, naukę, sport, oszczędzanie, powrót do formy sprzed ciąży, czy regularne porządki domowe. Stale kształtuję nowe nawyki, tworzę listy zadań, procedury i zasady. I przestrzegam ich, czy mi się chce, czy nie. Jestem dla siebie najbardziej wymagającym szefem.


Minusy? Dyscyplina w połączeniu z odpowiedzialnością sprawia, że trudno mi odpuścić i często stawiam wykonanie kolejnego zadania z listy ponad odpoczynek. Co mam zrobić jutro, zrobię dzisiaj, a na jutro zaraz sobie wpiszę kolejne zadania. Mimo to, jest to cecha, którą w sobie lubię i która jest doceniana przez innych.


Aleksandra Myszyńska, Wirtualna Asystentka

 

Kalendarze to mój must have: służbowy, w telefonie, papierowy na osobiste zapiski. Jednym słowem kocham planować! Zapisywanie terminów i dotrzymywanie ich, daje mi poczucie kontroli, które jest dla mnie bardzo ważne. Kiedy zlecasz mi jakieś zadanie, możesz być pewny, że dostaniesz je w terminie, a często nawet wcześniej. Dyscyplina pomaga mi nie tylko w planowaniu mojej pracy, ale sprawdza się też przy organizowaniu wakacji. Wszystko związane z wyjazdem będzie dopięte na ostatni guzik jeszcze na kilka dni przed rozpoczęciem podróży, zawsze mam też w pogotowiu plan zwiedzania, przygotowane atrakcje turystyczne czy ciekawe restauracje.


Trudno mi natomiast pracować z osobami, które ponad wszystko cenią sobie elastyczność czy lubią pracę w chaosie - nie cierpię dokonywania zmian na ostatnią chwilę. W przetrwaniu w zawodowym świecie pełnym zmian pomaga mi nieustanne pamiętanie o tym, że wszyscy się różnimy, a nasze różnice są potrzebne do efektywnego działania organizacji.


Klaudia

 

To kolejny talent, z którego się ogromnie cieszę, bo pomaga mi naturalnie osiągać wiele postawionych sobie celów (zwłaszcza uzupełniony przez Osiąganie, Odpowiedzialność, Ukierunkowanie i Stratega). Jednocześnie jest też sporym wyzwaniem, ponieważ:

  • sprawia, że bezpiecznie czuję się w rutynie, strukturze i porządku – a to oznacza, że trudniej jest mi być elastyczną, gdy życie zmienia mi plany;

  • ułatwia mi tworzenie własnych schematów, metod i standardów – a to oznacza, że trudniej jest mi stosować się do czyichś rozwiązań;

  • promuje działanie samodzielne – a to oznacza, że trudniej jest mi pracować w grupie (tu z pomocą przychodzą moje talenty z domeny relacji, więc nie jest najgorzej);

  • sprawia, że lubię mieć kontrolę i przewidywalność i, gdy coś się spod niej wymyka, czuję się bezradna (tu z pomocą przychodzi Strateg, który pomaga w reorganizacji).


Najtrudniej jest mi go okiełznać w kontekście spontaniczności i elastyczności. Ale mam już patent. Ja PLANUJĘ czas na spontaniczność i elastyczność. Jest to podobne do planowania czasu na odpoczynek. Nie zawsze wiem, jak będę odpoczywać, nie mam planu, ale mam zarezerwowany taki czas w kalendarzu. W tym czasie mogę robić cokolwiek i to jest ta moja spontaniczność.


Karolina

 

Dyscyplina pozwala mi żyć w uporządkowany sposób, a to daje mi poczucie kontroli i spokoju. Zaplanowane, często powtarzalne zadania, zarówno w obszarze zawodowym jak i prywatnym, poprzez ustrukturyzowany system produktywności mają określone priorytety i definicję czasową.

Przemysław Mamczak

 

Talent Dyscyplina daje mi łatwość w trzymaniu się deadlinów i w wyznaczaniu priorytetów. Do tego dochodzi dobry time management oraz brak podejmowania nadmiernego ryzyka. Minusem tego talentu jest to, że chaos czy brak uporządkowania wprowadza niepewność, a niezdyscyplinowanie innych daje nadmierny stres. Uciążliwy jest również brak elastyczności

Marta

 

Talenty Gallupa: wskazówki od osób z talentem Dyscyplina

Krystian: Czasami dyscyplina bywa ograniczająca, szczególnie w projektach innowacyjnych, nieszablonowych, wymagających kreatywności oraz indywidualnego podejścia. Czasem warto wyjść poza schemat, choć istnieje pokusa, aby się go trzymać, zachowując dyscyplinę.


Przemysław: Kategoryzuj zadania. Określ względem każdej swojej aktywności - co trzeba, co można, a czego nie warto.


Anna: Jako Project Manager pracuję na codzień w Agile'u i muszę przyznać, że początki nie były łatwe, być może wynikały z niedojrzałego wykorzystywania talentu Dyscyplina, ale otwartość na zmiany - daleka byłam od tego, wręcz często pojawiał się opór, bo przecież już coś wypracowane / poukładane - a w zwinnym podejściu trzeba zmieniać, działać szybko - w jednym przypadku sprawdzi się to, w drugim schematu 1:1 nie można wykorzystać. Nie zawsze też pełen focus na szczegółach jest naszym sprzymierzeńcem, trzeba tego pilnować i dobrze wyważyć, aby zbytnia drobiazgowość nie spowodowała spadku wydajności.


Agata: Życie w ciągłej dyscyplinie i realizowanie zadań generuje sporo napięcia. Ważne, aby nauczyć się elastyczności. Czasem trzeba po prostu odpuścić i wyluzować.


Waldek: Nauczyć się żyć z tym, że nie każde spotkanie musi mieć strukturę, agendę i konkrety. Ważne, aby mieć z tyłu głowy, że czasem zaplanowany dzień od a do z z listą zadań to-do może się zmienić w dynamicznym biznesie. ;)


 

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!





Chcesz opowiedzieć swoją historię z talentem Ukierunkowanie lub innym talentem? Napisz do mnie i pokaż swoją perspektywę!


Opis talentów to moje autorskie tłumaczenie, a tekst tłumaczenia nie został zatwierdzony przez Instytut Gallupa. Wypowiedzi osób na temat talentu pochodzą z dobrowolnej ankiety wypełnionej w celu podzielenia się swoją perspektywą.








Comments


Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page