top of page

Bezpłatny webinar

Test Gallupa - odkryj swoje talenty i mocne strony

  • co to jest badanie CliftonStrengths i jakie korzyści daje?

  • TOP 5 czy CliftonStrengths34 - co wybrać?

  • opinie i przykłady wykorzystania wyników

  • prezent dla każdego uczestnika

Agnieszka Łozińska-Moriak Czas na rozwój

Talenty Gallupa pod lupą: poznaj talent Bliskość (Relator)

Bliskość (Relator) to jeden z talentów Gallupa z domeny budowania relacji (relationship building). W tym artykule dowiesz się, co jest charakterystyczne dla tego talentu, w jaki sposób go wzmacniać, z jakimi innymi talentami warto współpracować. Zaprosiłam do rozmowy 14 osób z tym talentem, aby opowiedziały o tym, jak go wykorzystują, jakie są jasne i ciemne strony tego talentu oraz udzieliły praktycznych wskazówek. Zapraszam do lektury!


Spis treści:


Osoby z talentem Bliskość (Relator):

  • czerpią wiele przyjemności z przebywania wśród bliskich osób,

  • lubią głębokie relacje opierające się na dobrej znajomości siebie nawzajem oraz otwartości,

  • budują długoterminowe relacje,

  • często prowadzą głębokie rozmowy, chcą zrozumieć uczucia, lęki, marzenia innych i zostać zrozumianym,

  • stawiają w relacjach na autentyczność, akceptując ryzyko jakie to niesie,

  • są troskliwe, lojalne, spajają członków zespołu,

  • nie są zainteresowane powierzchownymi rozmowami, relacjami, potrzebują czasu na zbudowanie relacji,

  • wg Gallupa to osoby z odwagą kochania, posiadające wysoce rozwiniętą inteligencję społeczną.

Talent Bliskość (Relator) z innymi talentami:

  • Organizator (Arranger) - znajomość dobrych stron oraz umiejętność budowania relacji pomoże w znalezieniu odpowiedniej drogi do celu, przeorganizowaniu ustalonego planu lub pokazaniu okazji do partnerstw, które przyniosą najlepsze rezultaty.

  • Odpowiedzialność (Responsibility) - najczęściej występuje w parze z Bliskością. Wspiera w odpowiedzialnym podejściu do relacji, jednak ważne jest, aby postawić granice i nie brać na siebie zbyt dużej odpowiedzialności obawiając się, że wpłynie to negatywnie na relację. Bliskość to lojalność ukazująca się poprzez relacje. Odpowiedzialność to lojalność ukazująca się poprzez czyn.

  • Maksymalista (Maximizer) - może wzmacniać selektywność relacji poprzez odrzucanie osób za mało zaangażowanych oraz dążenie do perfekcji w relacji.

  • Rozwaga (Deliberative) - może wzmacniać selektywność relacji oraz wydłużać czas budowania zaufania i wchodzenia w relację. Jednocześnie Rozwaga nakieruje, w które relacje nie warto się angażować.

  • Indywidualizacja (Individualization) - wspiera budowanie relacji poprzez dostrzeganie unikalności drugiej osoby oraz wyczuwania jej potrzeb. Dzięki połączeniu tych dwóch talentów Twój feedback będzie bardzo precyzyjny, bo potrafisz zobaczyć ludzi, takimi jakimi są naprawdę i doceniasz ich mocne strony.

  • Dowodzenie (Command) i CZAR (Woo) - najrzadziej występują w parze z Bliskością. CZAR łatwo nawiązuje relacje z wieloma osobami, nie wchodzi w głęboki kontakt. Dowodzenie wyznacza kierunek społeczny, a Bliskość skupia się na połączeniu społecznym.

Talent Bliskość (Relator)

Jak rozwijać talent Bliskość (Relator)?

  • Biorąc pod uwagę Twoją potrzebę rozmawiania i budowania relacji, planuj systematyczne spotkania 1:1, które dadzą możliwość na większą otwartość i pogłębienie tematu.

  • Chcąc efektywnie tworzyć relacje biznesowe, szukaj podobieństw i wzajemnych możliwości, na których będziesz mogła/mógł budować systematyczny kontakt.

  • Nie lubisz formalnych dystansów. Ważna jest dla Ciebie przyjacielska atmosfera. Zwróć na to uwagę, gdy wybierasz przestrzeń, w której będziesz się poruszać - środowisko zawodowe, miejsca, które odwiedzasz na co dzień czy do których podróżujesz na wakacje.

  • Ważne jest dla Ciebie zaufanie. Dowiaduj się jak najwięcej o swoim rozmówcy, dzięki temu zmniejszysz swój dystans i stworzysz bazę, na której łatwiej będzie Ci budować zaufanie.

  • Często podchodzisz z dystansem do nowo poznanych osób. Pamiętaj, że Twoja otwartość wspiera otwartość rozmówcy. Ułatw innym drogę do Ciebie.

  • Ważne jest dla Ciebie bycie członkiem zespołu i wspólne działanie. Poświęć czas na planowanie wydarzeń z przyjaciółmi oraz wykonywanie razem ciekawych i istotnych dla Ciebie aktywności.

  • Zwróć uwagę, czy firma, w której pracujesz, daje Ci możliwość na tworzenie relacji z klientami lub współpracownikami. Pamiętaj, że najlepiej odnajdziesz się w kulturze organizacyjnej opartej na transparentności, zaufaniu, autentyczności.

  • Głębokie budowanie relacji wymaga czasu. Często możesz szybko odcinać się od niektórych ludzi. Zweryfikuj, jakie są Twoje potrzeby. Co jest dla Ciebie ważne w relacjach? Jaki jest must have? Po czym poznasz, że ta relacja ma dla Ciebie sens?

  • Twoja potrzeba bliskości i otaczania się długotrwałymi znajomościami może sprawić, że stworzysz zamkniętą grupę, klikę, którą będziesz faworyzować. Pamiętaj, że nowo poznana osoba ma również potencjał do stworzenia bliskiej relacji.

  • Masz potencjał do budowania relacji w zespole. Stanowisz spoiwo wszystkich członków i tworzysz atmosferę, która zachęca do autentyczności i lojalności. Jesteś dobrym słuchaczem, poszukujesz czegoś więcej niż tylko to, co jest na powierzchni. Dzięki temu inni czują się zauważeni i docenieni.

  • Zweryfikuj, jaki jest Twój sposób rozwijania bliskości: lubisz dzielić się czymś z innymi? robić coś wspólnie? prowadzić ważne rozmowy? razem milczeć? Sprawdź, co przemawia do Ciebie najbardziej.

  • Pogawędki i inicjowanie kontaktu z nieznanymi osobami traktuj jako szansę na zweryfikowanie, czy będzie możliwość w przyszłości kontynuowania relacji.

  • Poznaj dobrze swojego przełożonego. Relacja jest tym, co napędza Twoje zaangażowanie. Stwórz relację opartą na wzajemnym szacunku, partnerstwie i zaufaniu. Sprawdź, jakie Twój szef ma potrzeby i opowiedz o swoich.

  • Aby rozwijać bliskość w rodzinie, daj przestrzeń na spotkania nie tylko w grupie, ale również 1:1. Randka z mężem, wycieczka z córką, piknik z siostrą, teatr z mamą? Róbcie razem to, co najbardziej lubicie i podarujcie sobie czas pełen uważności i rozmów.

  • Drugi człowiek jest dla Ciebie najważniejszy, dlatego warto świadomie wyznaczać swoje granice, aby nie dać sobie wejść na głowę i rezygnować ze swoich potrzeb lub wartości na rzecz drugiej osoby.

  • Dbając o swoją potrzebę dobrych kontaktów, znajduj czas na wspólne świętowanie sukcesów w pracy, wyjścia integracyjne, poranną kawę czy wspólny lunch.


Sprawdź, co napisały osoby z talentem Relator:

 

Talent Bliskości wykorzystuję zarówno w życiu zawodowym i prywatnym. W życiu prywatnym objawia się potrzebą tworzenia bliskich, głębokich, długotrwałych relacji. Z każdego obszaru czy okresu życiowego wychodzę z ważnymi relacjami, które trwają od kilku czy kilkunastu lat. Lubię spędzać czas na rozmowach lub działać razem z przyjaciółmi. Ważna jest dla mnie wzajemność w relacjach. Mój talent Bliskości wspiera talent Odpowiedzialności i Indywidualizacji. Pomagają mi lepiej rozumieć drugą osobę, dbać o relację, ale również stawiać granicę.

Talent ten objawia się również w wyborze usług - jeśli jestem zadowolona i zbuduję relację, jestem wiernym klientem. Dotyczy to zarówno lekarzy, jak i fryzjerki, kosmetyczki czy sprzedawcy w sklepie.


W życiu zawodowym m.in. na Bliskości budowałam sukcesy w pracy managerskiej. To dzięki relacjom udało mi się stworzyć zespół oparty na wzajemnym wsparciu, lojalności i zaufaniu. Aby to miało miejsce potrzebuję odpowiedniego środowiska zawodowego - otwartego na transparentność, zaufanie i autentyczność. Talent ten nie pomagał mi w fazie ekstremalnych zmian lub gdy konieczne było podporządkowanie się do decyzji, z którymi się nie zgadzałam. Trudne wybory stały się jeszcze trudniejsze. ;)


W pracy coachingowej talent Bliskość pozwala mi budować relacje z klientem. Jestem otwarta i autentyczna i daję również na to przestrzeń klientowi. Tworzę atmosferę naturalności, serdeczności, zaufania.


Talent Bliskości sprawia mi trudność w przebywaniu w nowych miejscach pełnych nieznajomych osób. Ciężko odnaleźć mi się w krótkich, mało znaczących rozmowach. Trenuję się w pokonywaniu tego oporu.


Agnieszka - Czas na rozwój

 

Jestem zdania, że proces nauczania powinien odbywać się w przyjaznej atmosferze, kiedy czujemy się swobodnie i bezpiecznie. Zauważyłam, że warto zbudować z uczniem więź, żeby wiedzieć, jak operuje i jak jemu to poczucie zapewnić. Wiedza o preferencjach danej osoby i jej stylu życia czy możliwościach bardzo pomaga dobrać sposób, w jaki odbywa się współpraca. Dzięki temu mamy pogląd na to, jak zaplanować kurs pod względem treści, tempa czy doboru zadań. W takiej sytuacji uczeń widzi, że jego potrzeby są wzięte pod uwagę i przekłada się na jego motywację oraz docelowo postęp językowy.


Talent Bliskości czasami mi przeszkadza, kiedy przejmuję się tym, co się u uczniów dzieje i jaki ma to wpływ na naszą współpracę. Wtedy staram się dać im zrozumienie i przestrzeń na poukładanie sobie tych kwestii. Inna sytuacja, która bywa problematyczna, to moment, kiedy relacje stają bardziej przyjacielskie i odbijają się na tryb naszej współpracy. Ta kwestia dotyczyła mnie bardziej w przeszłości, bo po czasie nauczyłam się wyczuwać takie momenty i asertywniej podchodzić do takich kwestii.


Kasia

 

Najlepiej zrozumiałam, jak działa talent Bliskość, gdy zmieniłam pracę z korporacji na małą (ok. 10-osobową) firmę. Z czasem zaczęłam zauważać, że bardzo dobrze się odnajduję, gdy mam możliwość współpracy nad wspólnym celem z bliskimi mi ludźmi. Wtedy odpala się petarda :) Czy chodzi o pracę, czy jakieś inicjatywy z przyjaciółmi (od remontu po planszówki o charakterze kooperacyjnym). Wiem teraz, że dla skutecznego działania potrzebuję nie dość, że współdziałania w małym gronie, to jeszcze zaufania.


Z racji innych moich talentów lubię uczyć się i rozwijać innych. Próbowałam różnych opcji przekazywania wiedzy, jednak nie najlepiej odnajduję się w dużych grupach (talent czar daleko ;)), podczas wystąpień publicznych (komunikatywność też daleko), ale z kolei w małym gronie, a najlepiej w relacji 1:1 - znów odpala się petarda - oprócz skutecznego działania, czerpię z takich aktywności też mnóstwo satysfakcji.


Zaufanie to jest słowo-klucz przy tym talencie. Co ma swoje blaski i cienie. Do osób z tym talentem czasem trudno dotrzeć (budowanie relacji bywa dłuższym procesem, gdyż nie obdarzają zaufaniem byle przechodnia), a też dość boleśnie znoszą sytuacje, w których zaufanie jest nadwyrężone. Warto nad tą czasem nadmierną wrażliwością świadomie pracować.


Kasia

 

Bardzo cenię sobie możliwość pielęgnowania ważnych dla mnie relacji - zdecydowanie stawiam na jakość, a nie na ilość, jeśli chodzi o moje znajomości. Na co dzień jestem raczej zdystansowana i nie dopuczam do siebie innych - potrzebuję sporo czasu na to, aby otworzyć się na innych. Jednak, jeśli pozwolę sobie na zaciśnienie relacji to jest ona bardzo wartościowa i jakościowa.


Natalia

 

Dla mnie ten talent to umiejętność bycia w czyichś butach, osadzenie się w czyjejś sytuacji czy problemie. Nawiązanie interakcji - zarówno prywatnej, jak i zawodowej - wymaga takiego właśnie osadzenia się w czyimś świecie. Bliskość z ludźmi jest dla mnie ważna, relacje i umiejętność ich podtrzymywanie to jest trudna rzecz, szczególnie we współczesnym zabieganym świecie. Moje grono przyjaciół jest wąskie, czasem nie mamy dla siebie czasu, ale zawsze jestem w stanie wrócić do relacji i być z kimś, gdy jest taka potrzeba.


Marta Gozdalska

 

Nie mam wielu przyjaciół. Zależy mi mocno jedynie na kilku osobach w moim życiu. Bardzo długo nie umiem zaufać. Dla kogoś z kim już jestem blisko totalnie, skoczyłabym w ogień. Wobec najblizszych- dzieci i męża jestem jak kwoka - szczęśliwa tylko wtedy, gdy jesteśmy razem. Często gdy leżymy na łóżku (ja, mąż, dzieci i pies) wtedy mówię że wszystko co najważniejsze na świecie jest na jednym łóżku - i naprawdę bardzo to czuję. W pracy - jestem handlowcem - sprzedaję nie na bazie trików handlowych, ale na bazie budowania relacji - przychodzi mi to bardzo naturalnie. Moi klienci czują się bardzo zaopiekowani.


Monika Monika

 

Spędzanie czasu wśród przyjaciół to moje absolutnie ulubione zajęcie. Problem jednak polega na tym, że całkiem sporo się przeprowadzam i znajdowanie nowych przyjaciół pochłania mnóstwo mojej energii. Bardzo trudno jest mi zadowolić się powierzchownymi znajomościami od piwa, czy wyjścia w góry. Jak już inwestuję w jakąś znajomość to na śmierć i życie, na rozmowy do świtu, na dobre i złe.


Plusy? Mam sporo wspaniałych, zaufanych przyjaciół. Minusy? Jeśli widzę, że ktoś nie ma potencjału na zostanie moim przyjacielem przez duże P szybko przestaję inwestować w tę znajomość, nawet jeśli mogłaby być dla mnie korzystna — na przykład w ramach biznesowego networkingu. Dzisiaj przed odrzuceniem jakiejś znajomości, staram się najpierw zadać sobie pytanie, czy to naprawdę konieczne, żeby być z tą osobą najlepszymi przyjaciółmi. Niejednokrotnie relacja na "tylko razem jeździmy na rowerze" przynosi równie wiele życiowej satysfakcji, co "z nimi można konie kraść".


Katarzyna Janoska

 

Talent Bliskość jest dla mnie takim papierkiem lakmusowym bądź termometrem w relacjach i kontaktach z ludźmi, zwłaszcza tych dla mnie ważnych, kluczowych. Na pewno pomaga mi w nawiązywaniu relacji. Nadaje głębszy wymiar moim relacjom, nie tylko z faktycznie mi bliskimi osobami, ale ze wszystkimi, których poznaję. Choć przyznaję, że czasem męczy mnie potrzeba bliższego poznania każdej nowo zapoznanej osoby. Wciąż uczę się zarządzać tym talentem.


Beata

 

Talent bliskości jest niezwykle pomocny w tworzeniu długotrwałych i głębokich relacji, opartych na zaufaniu i zrozumieniu. Najbardziej komfortowo czuję się w relacjach 1:1, gdy mogę całkowicie skupić się na drugiej osobie (tutaj mocno oddziałuje mój talent nr 1 - Indywidualizacja). Cieszy mnie fakt, że mogę wspierać i słuchać osób, które są dla mnie ważne. Bliscy ludzie stanowią dla mnie ogromną motywację i źródło inspiracji, dlatego tak istotne jest dla mnie budowanie relacji z pełną uwagą. Często zdarza mi się włączyć tryb pełnego zaangażowania i oddania drugiej osobie. Talent bliskości czasem sprawia, że stawiam innych ponad siebie.


Julia

 

Bliskość objawia się u mnie w rozmowach z innymi - zawsze staram się zrozumieć motywację danej osoby; dlaczego coś mówi lub robi, z czego to wynika. Wnikam głęboko w przyczyny, aby z góry nie ocenić tej osoby. Zadaję pytania i czekam aż ta osoba się otworzy. Jestem dobrym słuchaczem, umiem aktywnie słuchać, jestem także cierpliwa. Tu także objawia się mój inny talent - Input, zbieranie informacji o ludziach. Widzę , że ludzie otwierają się przy mnie i lubią ze mną rozmawiać. Lubię pomagać innym, ale czasem mam wrażenie, że może za bardzo chcę pomagać (nawet gdy nikt mnie nie prosi o pomoc). Zależy mi na dobrych relacjach z ludźmi, dlatego czasem nie jestem asertywna i nie odmawiam, ponieważ boję się że nasza relacja się pogorszy. Zawsze zachowuję się tak, aby każdy czuł się dobrze w moim towarzystwie. Robię prezenty z byle okazji, nawet jeśli jest to tylko coś drobnego, np. słodycze.


Rita

 

Jednym z moich ulubionych talentów jest Bliskość. Dzięki niemu świadomie buduję relacje z innymi, rozróżniam stopień zażyłości wiedząc jaką przyjąć rolę w tym układzie. Jestem świadoma swoich możliwości i ograniczeń, uczciwa i prawdziwa wobec siebie. Mam odwagę do bycia i pokazywania siebie taką jaką naprawdę jestem. Rozumiem, że fundamentem do budowania satysfakcjonujących relacji z innymi, jest dobra znajomość własnej osoby.


Talent bliskość ma również swoje ciemne strony, lubię otaczać się ludźmi, których dobrze znam i ciężko wprowadzić do tego grona obce osoby. Ciężko jest ich dopuścić do bliższej relacji. Cały czas pracuję, aby nowym ludziom, którzy pojawiają się w moim otoczeniu dawać szanse i nie zamykać się na nowe znajomości.


Iwona

 

Bliskość oznacza dla mnie relacje oparte na zaufaniu. Jeśli jest zaufanie, to jest otwartość i pewność siebie. Lubię poznawać ludzi, słuchać ich i obserwować. Czuję się spełniona, gdy dzielą się ze mną tym, co dla nich ważne: marzeniami, celami, obawami. Lubię przebywać wśród ludzi, z którymi naprawdę potrafię stworzyć silne więzi. Im więcej o sobie wiemy, tym łatwiej nam osiągnąć sukces. Naturalne jest dla mnie to, ze lepiej czuję się wśród tych, których znam, więc na początku znajomości, mogę być postrzegana jako osoba trochę "zamknięta w sobie". Wtedy jest potrzebny czas, który pozwoli się lepiej poznać :)


Aleksandra

 

Talent Bliskość objawia się nawiązywaniem bliskich, szczerych relacji. Nie nawiązuję szybko relacji, ale potrzebuję czasu by zaufać drugiej osobie, by ją poznać. Pomaga mi w budowaniu relacji opartych na bliskości, a nie tylko powierzchownych relacji. Przeszkadza w szybkim nawiązywaniu kontaktów, ponieważ potrzebuję więcej czasu by się "oswoić" z nowymi osobami. Dbając o relacje z osobami mi bliskimi, staram się rozmawiać na głębsze tematy budując atmosferę zrozumienia, empatii i akceptacji.


Aga

 

Bliskość w ujęciu profesjonalnym jest dla mnie bardzo ważna, cenię sobie ogromnie relacje jakie mam ze swoimi współpracownikami. Rozmowy zawsze prowadzę otwarcie i szczerze, szanuję osoby ze mną pracujące, co pozwala mi również zyskać ich zaufanie. Jeśli ktoś wraca do mnie z pytaniem czy prośbą o moją opinię, może być pewny, że mój feedback będzie bardzo szczery i precyzyjny, a podane przeze mnie wskazówki będą bardzo szczegółowe. Osobiście uważam, że relacje międzyludzkie zarówno na stopie prywatnej, jak i pracowniczej są niesamowicie ważne, nie wyobrażam sobie by nie mieć dobrych, szczerych i przyjaznych relacji z ludźmi, którzy mnie otaczają.

Aleksandra

 

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!





Chcesz opowiedzieć swoją historię z talentem Bliskość lub innym talentem? Napisz do mnie i pokaż swoją perspektywę!


Opis talentów to moje autorskie tłumaczenie, a tekst tłumaczenia nie został zatwierdzony przez Instytut Gallupa. Wypowiedzi osób na temat talentu pochodzą z dobrowolnej ankiety wypełnionej w celu podzielenia się swoją perspektywą.






Comentários


Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page