Siła kobiet: kierunek pasja! Wywiad z Weroniką Rosiak-Jedz
Zapraszam na trzeci wywiad z cyklu "Siła kobiet: kierunek pasja!". Tym razem zaprosiłam do niego Weronikę Rosiak-Jedz, ekspertkę od Customer Experience, właścicielkę Total Experience. Weronika opowiada o tym, dlaczego wrażliwość może być przewagą w biznesie, jak przekuć marzenia w realny cel oraz odważnie i z wiarą w siebie sięgać po swoje.
Weronika Rosiak-Jedz - pasjonatka Customer Experience, w szerszym ujęciu tzw. Total Experience, czyli projektowania biznesu z uwzględnieniem ludzkich potrzeb i zachowań. Kryje się za tym analizowanie, ulepszanie produktów i ofert pod persony, czyli profile klientów, pracowników, partnerów biznesowych. Doradza, szkoli i prowadzi warsztaty. Prywatnie uwielbia podróżować i odkrywać nowe miejsca. Na jej humor najlepiej wpływa muzyka latynoska.
Talenty Gallupa - TOP10 Weroniki: CZAR - Ciągłe Zdobywanie Aprobaty Rozmówcy (Woo), Komunikatywność (Communicate), Optymista (Positivity), Aktywator (Activator), Zbieranie (Input), Osiąganie (Achiever), Integrator (Includer), Odkrywczość (Ideation), Maksymalista (Maximizer), Wiara w siebie (Self-Assurance).
Weronikę znajdziecie na https://totalexperience.pl/
Opowiedz o swojej pasji. Jak się zaczęła? Gdzie miała swój początek? Kiedy dołączyłam do zespołu Customer Experience, stało się dla mnie jasne, że to jest moja ścieżka. Wszystko mnie interesowało i we wszystkich projektach chciałam uczestniczyć. Z wielkim zaangażowaniem przedstawiałam perspektywę klienta, budując strategię jak zaangażować pracowników, żeby byli bardziej klientocentryczni, żeby pomóc im zrozumieć, co myślą klienci.
Po czym poznałaś, że to jest to, czym chcesz się zajmować? Zaczęło do mnie docierać, że to co we mnie naturalne staje się przewagą w tym obszarze biznesowym. Na przykład empatia (wg. Gallupa jest to u mnie Integrator), która swego czasu nazywana była kompetencją przyszłości, a mi kojarzyła się z nadmierną wrażliwością, którą trzeba w świecie biznesowym "pokonywać". Kilka lat później okazało się, że daje mi to naturalną lekkość w analizowaniu głosu klienta, zrozumieniu zachowań i kontekstu, a co za tym idzie wpływania na pozytywną zmianę.
Kto Cię w tym wspierał, a kto odciągał od celu? Co Ci pomogło, a co przeszkadzało? Wspierali mnie w tym inspirujący liderzy wokół mnie, którzy wyzwalali we mnie co najlepsze, tacy, którzy potrafili pomóc rozwinąć skrzydła, choć było ich niewielu. Po drugiej stronie również przełożeni, ale Ci, którzy mieli ogromną potrzebę kontroli i inne niezdrowe zachowania, które na długo odbiły się na moim braku pewności siebie, na dopytywaniu "czy można?", zamiast iść po swoje, odważnie ze swoimi pomysłami.
Od czego trzeba zacząć, jeśli chce się urzeczywistnić swoje marzenie? Od zapisania go sobie na ozdobnym papierze :) Brzmi infantylnie, ale naprawdę zapisane słowa mają moc, a biorąc pod uwagę, że większość z nas jest wzrokowcami, to aspekt estetyczny pomoże. Dzielimy tego dużego słonia na kawałki, zakładamy określony horyzont czasowy i rozpisujemy sobie małe kroki, które mają nas do tego celu doprowadzić. Potem dzieje się magia dojrzewania pomysłu, wraz ze wszystkimi lękami temu towarzyszącymi. Wtedy polecam traktować je jako ryzyka do zaopiekowania, czyli zapisujemy troskę i do tego punkty - jakie działania podejmę, żeby się już się tego nie obawiać.
Życie z pasją oraz w zgodzie ze sobą wymaga odwagi. Skąd w Tobie wzięła się ta odwaga? Na pewno pomagają mi naturalne talenty jak CZAR i Komunikacja, a reszta przyszła z czasem. Pasja do podróżowania i na studiach podróże autostopem to było pierwsze przełamanie, później długi czas nie miałam odwagi w sobie (wg mojego barometru). Dobrzy ludzie wokół i ich słowa "kurcze z taką wiedzą mogłabyś wiele". Plus samoświadomość, m.in. pokonanie syndromu oszusta, czy kompleksów studentów z post-komunistycznych krajów vs koledzy z zachodnich uczelni.
Co pobudza Twoją kreatywność? Czas na research, wielogodzinne poszukiwanie informacji i notowanie, wtedy moje neurony eksplodują z nadmiaru pomysłów.
A co Cię blokuje, hamuje? Jak sobie z tym radzisz?
Administracyjne aktywności i czynności nie przynoszące wartości. Staram się zapisywać takie zadania w widocznym miejscu na karteczkach, żeby ciężej było je prokrastynować. A w tym co lubię robić pojawiają się klasyczne schematy jak np. syndrom oszusta, wtedy przypominam sobie wszystkie narzędzia do racjonalizowania. Samo nazwanie takich zachowań pozwala je szybko rozpoznać i pożegnać.
Co sprawia, że wstajesz rano z radością? Projekty Customer & Employee Experience, wtedy czuję najwięcej wiatru w żaglach.
Skąd, od kogo czerpiesz inspirację? Lubię korzystać z różnych źródeł informacji, nie tylko jednego - polskie i zagraniczne materiały i książki branżowe, w połączeniu z realnymi case study.
Za czym podążasz w życiu? Do pracy z pasją, do pracy z uśmiechem od poniedziałku do piątku, ale też do wolności i elastyczności w pracy.
Z czego jesteś najbardziej dumna? W tym roku wydarzyły się dwie fajnie konferencje, na które dostałam zaproszenie jako prelegentka. Na jednej z nich czułam odpowiedzialność za markę organizatora, plus prestiż wydarzenia, a to sprawiło, że przygotowywałam się wiele tygodni do tego wystąpienia i takie podejście zaowocowało bardzo pozytywnymi, spontanicznymi recenzjami i opiniami, które przerosły moje oczekiwania. Temat wykorzystałam też ponownie w kolejnych formatach szkoleniowych. Chyba stosunkowo mała pewność siebie sprawiła, że tak dobrze się przygotowałam, a to zaprocentowało i wiem, że nie wrócę w myślach do tego samego punktu.
A jaka jest Twoja najważniejsza lekcja życiowa? Uwierz w siebie i nie podporządkowuj się hierarchiczności w organizacji. Każdy jest wartościowym wkładem w firmie, niezależnie od stażu. Plus życie jest zaskakująco krótkie, dlatego warto nie odkładać planów na później.
Za co jesteś wdzięczna? Za prawdziwe, wspierające przyjaźnie, które mam wokół siebie oraz za wszystko czego się w domu nauczyłam, im starsza jestem, tym jaśniej widzę, że jestem wypadkową umiejętności moich rodziców.
Czego Cię nauczyło podążanie za pasją? Według słów Jacka Walkiewicza - Pasja rodzi profesjonalizm. Pasja sprawia, że kolejne wyzwania zawodowe i osobiste, w tym obszarze, który jest pasją, stają się łatwiejsze, przyjemniejsze, nie ma blokad.
Jakie są Twoje talenty - w czym jesteś dobra? Mówiąc talentami Gallupa: CZAR, Komunikatywność odpowiadają u mnie za zdolność prezentacji, prowadzenia rozmów, przełamywania lodów; Optymista i Aktywator sprawiają, że nie skupiam się na problemach, a szybko przechodzę do szukania rozwiązania i to są dwie cechy, które współpracownicy mocno doceniają w pracy; Zbieranie tworzy mi bazy wiedzy i pomaga łączyć kropki; za kreatywność i podejmowanie nowych tematów odpowiada Odkrywczość; Integrator odpowiada u mnie za empatię, z którą wielu bliskich mnie kojarzy
Gdybyś mogła dać radę innym kobietom, które chcą realizować swoją pasję, co by to było? O D W A G I !! oraz "start small" jeśli mają się wydarzyć duże i piękne rzeczy w Twoim otoczeniu to już dziś zrób mały krok w tym kierunku. Zaplanuj jak mógłby wyglądać pierwszy etap testowy, gdzie się dużo nauczysz i ukształtujesz swoją wizję przyszłości.
Gdybyś dostała jedną dodatkową godzinę dziennie, na co byś ją przeznaczyła? Czytanie więcej o Customer Experience, o strategiach rozwoju firm i case study z rynku.
Jaki jest Twój kierunek rozwoju w 2023 r.? Rozwój własnej działalności doradczej i szkoleniowo-warsztatowej - duży projekt, który właśnie się rozpoczął :)
Mam nadzieję, że wywiad z Weroniką zainspirował Was do wykorzystania swoich talentów i mocnych stron, spełniania planów i marzeń małymi krokami oraz realizowania pasji.
Comments