Najczęściej popełniane błędy po wykonaniu testu Gallupa
Specjalnie dla Was zebrałam materiał z ostatniego roku mojej pracy coachingowej nad talentami, aby pokazać w jakie pułapki wpadamy po otrzymaniu wyników. Badanie ma ogromny potencjał, ale tylko wtedy, gdy zrozumiemy nasze talenty i wykorzystujemy wiedzę o sobie.
Spis treści
Mam wyniki badania Gallupa, ale nie mam pojęcia o koncepcji rozwoju mocnych stron
Jeden z najczęściej pojawiających się błędów. Na początku każdej sesji indywidualnej (w przypadku warsztatów dla zespołów przygotowuję oddzielne spotkanie na część teoretyczną) opowiadam o samym podejściu do rozwoju mocnych stron. Dlaczego? Bo bez tej wiedzy trudno o zrozumienie talentów. Wynik to sekwencja talentów. Ale uwierz mi, za tym stoi coś więcej niż tylko lista talentów... Czym jest talent? Czym jest mocna strona? Jak rozwijać mocne strony? Co ze słabościami? Nie ograniczaj swojej wiedzy do samego raportu.
Zrobiłam badanie Gallupa, ale niewiele rozumiem, więc chowam wyniki do szuflady i o tym zapominam.
Moi klienci dzielą się na dwie grupy - takich, co robią badanie i od razu umawiają się na konsultację. I takich, co raport musi obrosnąć sporą warstwą kurzu, a gdy zaczynają czuć wypalenie, szukają pracy lub mają czas na własny rozwój, sięgają po niego znowu. Nieważne, co popycha Cię do inwestycji we własny rozwój, istotne, że w ogóle to robisz. To, że nie rozumiesz o co chodzi w tych talentach, co z nimi dalej zrobić, jest naturalne. To, że pewnych rzeczy nie widzisz od razu, nie znaczy, że nie ma w tym potencjału. Potencjał jest ogromny. I w wynikach badania, i w Tobie. Nabywaj wiedzę i wybierz swojego przewodnika w talentowej przygodzie. Zapraszam na omówienie wyników testu Gallupa.
Przeczytałam opisy talentów, zgadzam się z nimi. Wszystko już wiem.
Aby czerpać korzyści z rozwoju mocnych stron, nie wystarczy zrobić badanie i przeczytać opis talentów. Jest to zaledwie pierwszy etap procesu talentowego - identyfikacji mocnych stron. Ważne jest zrozumienie talentów, docenienie ich, umiejętność wykorzystania oraz wyciągania wniosków. Być może upewnienie się i nazwanie talentów już wniesie sporo do Twojej samoświadomości. Pomyśl, jak wiele korzyści możesz czerpać, jeśli zagłębisz się i ukierunkujesz swój rozwój.
Moje talenty są nijakie. Szkoda, że nie mam talentu Dyscypliny albo Stratega...
Talenty są neutralne. Uwierz mi, nie ma gorszych i lepszych talentów. To my z jednymi radzimy sobie lepiej, a z innymi gorzej, co jest dla nas znakiem do konieczności zarządzenia jasnymi i ciemnymi stronami talentów. Każdy talent ma w sobie moc. Każdy talent to dar. To Twoja decyzja, co z nim zrobisz. Czy będziesz budować na nim swoją efektywność i produktywność? Czy będzie wnosił wartość dla innych? Czy wykorzystasz te talenty, aby czuć zaangażowanie, spełnienie i satysfakcję?
Ok, to są moje mocne strony... Przejdźmy teraz do słabości.
Osoby, które wykonywały pełne badanie CliftonStrengths 34, mają dostęp również do wiedzy, co leży na końcu sekwencji talentowej, czyli do potencjalnych słabości. Informacja ta nie jest nam dana po to, żeby inwestować swoją energię i czas, próbując wywindować słabości wyżej. To buduje naszą świadomość na temat tego, co nie jest dla nas naturalne, intuicyjne, jakich zasobów będziemy potrzebować, aby to zrekompensować. Bardzo często te zasoby odkryjemy w nas samych, ale również nauczymy się również korzystać z talentów innych osób... A skoro o tym mowa...
Bo z nim to trzeba obchodzić się jak z jajkiem...
Świadomość i zrozumienie naszych talentów oraz innych osób ma za zadanie ułatwić nam współpracę. Jeśli wiesz, jakie są mocne strony Twojego partnera/ki czy osób pracujących w Twoim zespole, możesz korzystać z ich umiejętności w potrzebnym Ci zakresie, delegować czy wymieniać się zadaniami. Da Ci to również większą świadomość tego, czego druga osoba potrzebuje, aby działać efektywnie, np. niezależności, czasu do namysłu, relacji. Nie oznacza to jednak, że pewne trudności mogą być usprawiedliwiane etykietką "Bo ja tak_ jestem". Talenty nie rządzą Tobą. Talenty są zasobami, z których możesz korzystać. Zarówno Ty, jak i inni.
To jest moja lista talentów. Jaki zawód mogę wykonywać?
Może Cię to zdziwi, a może nie, ale bardzo często dostaję takie pytania, tak rzucone w wiadomości mimochodem. Czasami czuję się jakbym miała wchodzić w rolę wróżbitki Agnieszki, która z tej zagmatwanej listy talentów wyczaruje idealną pracę marzeń. Najlepiej jeszcze z nazwą stanowiska, branżą i oceną, czy aby na pewno odniesiesz na tym spektakularny sukces. Przykro mi, ale ani ja, ani Clifton nie mamy takich magicznych mocy. Wyniki badania Gallupa można użyć do interpretacji tego, JAK będziesz funkcjonować w jakiejś roli, a nie CZY możesz w niej funkcjonować. Dlaczego? Bo każdy z nas może dojść do celu swoją ścieżką, używając unikalnej sekwencji talentów, doświadczenia, wiedzy i wielu innych elementów.
Pracując w procesie coachingu kariery, szukamy przestrzeni zawodowej, w której zarówno Twoje mocne strony, wartości, misja, pasja będą miały szansę się realizować. Wiedza o mocnych stronach jest kluczowa, bo pokazuje nam, gdzie leży Twoja energia, zaangażowanie, satysfakcja, jaką wartość wniesiesz dla innych oraz jakie potrzeby muszą być spełnione, aby czuć się komfortowo w miejscu pracy.
Comments