Jak osiągnąć flow, czyli kilka słów o wewnętrznej sile do działania
Zapewne każdemu z Was zdarzyły się takie momenty, gdy pracowaliście nad czymś z pełną energią i przyniosło Wam to ogromną radość i satysfakcjonujące rezultaty. Zastanawiacie się, jak pozostać w fazie przypływu, któremu towarzyszy nie tylko wysoka koncentracja na zadaniu, ale przede wszystkim płynące pozytywne odczucia z wykonywania go? Dziś przedstawię kilka warunków, bez których flow nie może zaistnieć!
Dopiero od niedawna pojawiło się sporo polskich publikacji na temat osiągania stanu flow. Wcześniej ten termin nie był zbyt popularny, jednak jego pozycja wzmocniła się wraz z zainteresowaniem tematem motywacji wewnętrznej. Stan flow osiągamy, gdy jesteśmy tak pochłonięci zadaniem, że "nie widzimy świata poza nim". Ta głęboka koncentracja powoduje, że czerpiemy radość z samego wykonywania tej czynności i chcemy do niej wielokrotnie wracać. Jest to czas twórczości i kreatywności, kiedy powstaje wiele oryginalnych pomysłów, nawet wykraczających poza wcześniej ustalone schematy. Często efekty zaskakują nawet nas samych i zastanawiamy się, dlaczego wcześniej na to nie wpadliśmy!
Badania twórcy koncepcji flow (Csíkszentmihályi) wskazują jakie warunki trzeba spełnić, aby osiągnąć stan przepływu:
1. Stopień trudności zadania - wysoka motywacja pojawia się wtedy kiedy zadanie stanowi dla nas wyzwanie, ale kiedy jednocześnie mamy wystarczające umiejętności, żeby je wykonać. Zbyt trudne zadania podziel na mniejsze i bądź otwarty na nową wiedzę oraz rozwój swoich kompetencji. Natomiast jeżeli zniechęcają Cię zbyt łatwe i rutynowe zadania, zastanów się, co możesz zrobić, aby znów stały się dla Ciebie ciekawym zajęciem.
2. Jasno określony i ważny cel - wyobraź sobie, co chcesz osiągnąć i pozwól, aby wizja tego towarzyszyła Ci przez cały czas wykonywania zadania. Pamiętaj, że motywacja wewnętrzna jest najsilniejsza, gdy działasz zgodnie z tym, co dla Ciebie ważne.
3. Koncentracja - zapewnij sobie odpowiednie warunki do głębokiej koncentracji. Przygotuj się odpowiednio do zadania i ćwicz koncentrację na jednej rzeczy. Nie osiągniesz stanu flow, jeżeli wciąż coś innego będzie zajmować Twoje myśli.
4. Monitoring postępów - sprawdź, czy postępujesz zgodnie z założonym celem oraz jakie efekty i emocje przynosi Twoja praca. Doceń swoją pracę oraz nowe pomysły.
Mam nadzieję, że teraz łatwiej będzie Wam osiągnąć stan flow i coraz częściej będzie się u Was pojawiał. Zastanówcie się, przy jakich zadaniach szczególnie odczuwacie ten energetyczny przypływ i wypracujcie swoje indywidualne warunki do osiągania flow.
Powodzenia, Agnieszka!
Comentários