Elastyczność – klucz do sukcesu w pracy i życiu. Jak ją rozwijać?
Czy kiedykolwiek czułaś/czułeś, że zmiany wprowadzają chaos, a niepewność blokuje Twój rozwój? W dzisiejszym, dynamicznym świecie elastyczność nie jest już tylko przydatną cechą – staje się kluczową kompetencją, która pozwala nam lepiej funkcjonować zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.
Elastyczność to umiejętność dostosowywania się do nowych sytuacji, otwartość na inne perspektywy i gotowość do szukania rozwiązań, zamiast tkwienia w schematach. To także sposób na większy spokój, lepsze relacje i skuteczniejsze osiąganie celów.
W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto rozwijać elastyczność, jak może wpłynąć na Twoją karierę i codzienne życie oraz jakie talenty Gallupa wspierają tę umiejętność. Sprawdź, jak możesz ją wzmocnić i wykorzystać na swoją korzyść!
Spis treści:
![Elastyczność otwartość na zmiany](https://static.wixstatic.com/media/11062b_487ed46225fb41be84dada919579647f~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_664,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/11062b_487ed46225fb41be84dada919579647f~mv2.jpg)
Po co nam elastyczność?
Elastyczność jest istotną cechą w wielu aspektach życia, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Zastanawiasz się, dlaczego jest tak ważna?
Ponoć jedyne, co jest pewne w życiu, to zmiana. Elastyczność pomaga nam szybko przystosować się do nowych sytuacji, warunków, oczekiwań, dzięki czemu łatwiej nam poradzić sobie z pojawiającymi się zmianami.
Bycie elastycznym sprzyja rozwojowi. Jesteśmy bardziej otwarci na próbowanie nowych rzeczy lub wprowadzanie zmian. Mamy większą motywację do uczenia się i ukierunkowania tego procesu - uczę się tego, co jest mi potrzebne teraz, co będzie mi potrzebne w przyszłości, aby lepiej poradzić sobie z jakimś zagadnieniem.
Elastyczność to kluczowa kompetencja na rynku pracy. Zmieniająca się sytuacja ekonomiczna i gospodarcza wpływa na konieczność dostosowywania procesów i produktów w organizacjach. Potrzebujemy być zwinni, aby za tym nadążyć. Prognozy ryku pracy przedstawiają, że za 10-20 lat nie będzie sztywnego podziału na stanowiska, ale potrzebne kompetencje, które zapewnią ciągłość i rozwój firmy. Elastyczność zatem da większą szansę na rozwój kariery.
Elastyczność umysłu pozwala nam patrzeć na problemy z różnych perspektyw i znaleźć kreatywne rozwiązania. Otwartość na różnorodne podejścia i możliwość dostosowywania się do zmieniających się warunków pomaga w skutecznym rozwiązywaniu problemów.
Elastyczność pomaga nam również budować dobre relacje. Otwartość na zrozumienie innych, dążenie do poznania potrzeb drugiej osoby oraz akceptacja wpłynie na zminimalizowanie wystąpienia konfliktów.
Umiejętność elastycznego podejścia do życia pomaga w redukcji stresu. Pozwala nam lepiej radzić sobie ze zmianami i nieprzewidzianymi sytuacjami. Zamiast się opierać, możemy akceptować zmiany i szukać sposobów na ich efektywne wprowadzanie.
Jak rozwijać elastyczność?
Sprawdź swoje automatyczne reakcje. Jak reagujesz w przypadku zmian i napotkanych trudności? Panikujesz, potrzebujesz więcej czasu na zastanowienie, szukasz rozwiązań?
Zidentyfikuj ograniczenia Twojego myślenia. Generalizacja, myślenie czarno-białe, katastrofizacja, widzenie tunelowe? Sprawdź, w jakie schematy wchodzisz i zwiększaj swoją elastyczność myślenia.
Ćwicz otwartość na zmiany. Zerknij na mój artykuł oraz ćwiczenia.
Próbuj nowych rzeczy. Wyjdź ze swojej strefy komfortu i eksperymentuj z nowymi sytuacjami i działaniami. Im więcej różnorodnych doświadczeń zdobędziesz, tym bardziej dostosujesz się do różnych sytuacji.
Ćwicz podejście do rozwiązywania problemów z różnych perspektyw. Zamiast upierać się przy jednym rozwiązaniu, spróbuj spojrzeć na problem z innej strony i znaleźć alternatywne podejścia.
Staraj się nie być zbyt przywiązana/y do planu. Pozwól sobie na dostosowywanie się do zmieniających się warunków i sytuacji. Plan to dobry początek i zarys, może ulegać modyfikacjom.
Talenty Gallupa a elastyczność?
Talent Elastyczność (Adaptability)
Osoby z tym talentem charakteryzują się skoncentrowaniem na teraźniejszości. Posiadają pewien szkic, plan, w jakim kierunku chcą podążać, ale nie trzymają się go sztywno, reagują na potrzeby chwili. Nie zrażają się napotykanymi trudnościami, objazdami. Zdają sobie sprawę z tego, że są nieuniknione, wręcz ich oczekują. Potrafią zachować produktywność przy zmiennych warunkach. Szukasz inspiracji, jak wykorzystać ten talent w roli lidera? Sprawdź publikację Instytutu Gallupa.
Talent Organizator (Arranger)
Osoby z tym talentem potrafią elastycznie organizować, zachowując maksimum wydajności. Żonglują rozwiązaniami do momentu, aż nie będą pewne, że uzyskały najbardziej optymalny efekt. Starają się znaleźć najlepsze rozwiązanie z sytuacji. Są w stanie odłożyć dobry, gotowy plan, aby przetestować nową konfigurację. Świetnie sprawdzają się w dynamicznym środowisku, nastawionym na wysoką efektywność.
Talent Dyscyplina (Discipline)
Osoby z tym talentem lubią przewidywalność, strukturę, rutynę, jasny plan. Dobrze funkcjonują w harmonogramach, celach, dbałości o szczegóły. Potrzebują czuć, że mają kontrolę. W dojrzałej formie wprowadzają ład w chaosie i wnoszą wartość precyzji. Niechęć do niespodzianek i brak cierpliwości do popełnianych błędów wywołują sporo frustracji, dlatego współpraca z powyższymi talentami przyniesie równowagę.
Książki i podcasty o tematyce elastyczności i otwartości na zmiany
B. Kahneman - Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym.
Joanna Chmura - To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szanse.
S. Guise - Elastyczne nawyki. Jak kształtować dobre nawyki w życiu pełnym zmian.
prof. K. Januszkiewicz, J. Gargul, Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS -Elastyczność w zarządzaniu - gdzie leżą granice?
U. Dąbrowska - Podcast o mózgu - Neuroplastyczność wymiata